Leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze obejmuje szeroko pojętą profilaktykę oraz leczenie skutków działania próchnicy na zęby. Podstawowy celem leczenia leczenia zachowawczego jest utrzymanie dobrego stanu jamy ustnej oraz zachowanie zdrowych zębów.

Rodzaj leczenia zachowawczego dobiera się indywidualnie do pacjenta oraz do stopnia zaawansowania próchnicy.
Jeżeli jest to próchnica początkowa, widoczne są białe plamki to wystarzy remineralizacja . Wymaga to nawet kilku wizyt pacjenta ,na których nakładany jest preparat fluorowy lub inny preparat reminrralizujący bez zawartośći fluoru ,dla tych osób które nie mogą lub nie chcą używać fluoru.
Innym rozwiązaniem jest ICON .
ICON jest to pierwszy na świecie produkt do infiltracji próchnicy . Służy do przeciwdziałania próchnicy początowej bez utraty zdrowych tkanek zęba . Jest wykonywany na jednej dłuższej wizycie , nie wymaga znieczulaenia. W bardziej zaawansowany stanie próchnicowym , niezbędne jest opracowanie ubytku wiertłem ,zdjęcie zainfekowanej tkanki zęba a ubytek wypełnia się wysoceestetyczny materiałem światłoutwardzalnym. Gdzy próchnica obejmuje już dużą, głęboką część zęba może dojśc do infekcji miazgi ,konieczne jest wtedy leczenie kanałowe . Końcowym etapem takiego leczenia jest odbudowa kompozytowa ,której celem jest uzyskanie anatomicznego kształtu zęba. Niezależnie od stopnia rozwoju próchnicy ,leczenie przeprowadza sięw taki sposób aby jak najlepiej odtworzyć estetykę i funkcje zebów. Leczenie można przeprowadzic w znieczuleniu miejscowym ,dobranym indywoidualnie do pacjenta.
Dlatego nie do przecenienia jest profilaktyka !!!

Czyli lepiej zapobiegć niż leczyć !

Profilaktyka zajmuje kluczową rolę w zapobieganiu próchnicy , paradontozy oraz innych chorób jamy ustnej. Jej częścią są regularne wizyty u stomatologa ,które powinny odbywać się u osób dorosłych co 6 miesięcy , u dzieci częściej – nawet co 3 miesiące. U dzieci profilaktyka jest szczególnie istotna ,ponieważ możemy je uczyć zasad zdrowego stylu życia ,które zaprocentuje w późniejszym codziennym funkcjonowaniu.

*scaling – jest to zabieg polegający na usunięciu zmineralizowanej ,twardej płytki nazębnej zwanej potocznie kamieniem , skalerem ultradźwiękowym.
*piaskowanie – ma na celu jeszcze dokładniejsze oczyszczenie zębów i powierzchni międzyzębowych rozpylonymi pod ciśnieniem ziarenkami dwuwęglanu sodu o specjalnej strukturze i śrdnicy ,które są bezpieczne dla szkliwa zębów
*polishing – wykonuje się go po zabiegu scalingu i piaskowania , używa się do tego różnego rodzaju pasków , szczoteczek i gumek oraz past polerskich
*profilaktyka fluorkowa (lakierowanie) – fluor może być aplikowany na łyżkach jednorazowych lub w formie lakieru – sposób dobierany indywidualnie do pacjenta
*remineralizacja szkliwa bezfluorkowa – dla tych którzy nie chcą lub nie mogą używać prepartów z fluorem lub dla osób potrzebujących remineralizacji szkliwa (np. przy białych plamach próchnicowych , przy noszeniu aparatu stałego ), są to pasty i musy zawierające nanohydroksyapatyt (płynne szkliwo) które pielęgnuje i uszczelnia szkilwo zębów
*lakowanie -zabezpieczenie głębokich bruzd w zębach trzonowych i przedtrzonowych poprzez światłoutwardzalny materiał zawierający fluor lub nie .
*instruktaż higieny jamy ustnej – u nas profesjonalnie dowiesz się jak , czym i kiedy dbać o zęby