Aparaty stałe

Leczenie, ortodontyczne aparatem stałym można prowadzić u dzieci ,młodzieży a także u osób dorosłych ,niezależnie od wieku.
Zęby stłoczone lub nieprawidłowo ustawione są trudniejsze w czyszczeniu i bardziej narażone na rozwój próchnicy i chorób przyzębia . Zły zgryz obciąża mięśnie żwaczy , które mogą być przyczyną bólów głowy, szyi, barków ,pleców i zespołu SSŻ.

Leczenie ortodontyczne prowadzi się nie tyko w celu uzyskania odpowiedniego efektu estetycznego,można je również prowadzić w celu przygotowania pacjenta do dalszego leczenia chirurgicznego,protetycznego lub implantologicznego. Zdjęcie apartu stałego nie zakańcza leczenia ortodontycznego ,potrzebne jest jeszcze ustabilizowanie zębów, służą do tego aparty retencyjne . Czas leczenia retencyjnegozależny od:

  • zaawansowania wady zgryzu
  • długości czasu leczenia
  • wieku pacjenta

Rozróżniamy dwa rodzaje aparatów stałych – cienkołukowe i grubołukowe.

Cienkołukowe:
Aparat stały ligaturowy (standardowy)– składa się z pierścieni lub rurek , które cementuje lub nakleja się na pierwsze zęby trzonowe ,zamków naklejonych na powierzchnię zębów oraz łuku ,który jest przytrzymywany do zamków elastycznymi gumeczkami w wybranym przez pacjenta kolorze. Dla osób z alergią na nikiel możliwe jest leczenie zamkami bezniklowymi. Aparat stały metalowy w kolorze białego złota -jest zbudowany jak aparat standardowy , tylko w wersji biżuteryjno – kosmetycznej. Aparat stały bezligaturowy metalowy – składa się z takich samych elementów jak aparat standardowy , tylko zamiast gumeczek ma klapkę ,która spełnia tę samą rolę,
Aparat stały bezligaturowy clear – jest to kosmetyczna wersja aparatu bezligaturowego, mniej widoczna
Grubołukowe – są to aparaty cementowane na zęby na czas leczenia , służą np, do rozszerzania szczęki, odrotowywania zębów.

Hyrax
Quad-Helix
Łuk lub przerzut podniebienny
Ekspander
Trans-Force
Pendulum/Pendax